Incydent przed Ścianą Płaczu w Izraelu. Katolicki duchowny proszony o zdjęcie krzyża
Niemiecki benedyktyn został poproszony o zdjęcie krzyża z sutanny przy wejściu pod Ścianę Płaczu. To kolejny taki incydent w tym świętym dla Żydów miejscu.
2023-07-20, 01:59
O sprawie poinformowali niemieccy dziennikarze, którzy towarzyszyli minister edukacji tego kraju w czasie jej wizyty na Starym Mieście w Jerozolimie. Gdy oficjele z delegacji, w której był też benedyktyn ojciec Nikodemus Schnabeln, chcieli wejść na teren Ściany Płaczu, jedna z izraelskich ochroniarzy poprosiła, by duchowny zdjął krzyż z sutanny, "dla komfortu wszystkich".
Zakonnik stanowczo odmówił i tłumaczył, że strażniczka depcze obowiązującą w Izraelu wolność wyzwania.
Wszystkiemu przyglądała się zdumiona niemiecka minister edukacji.
Administracja przeprasza za "niedogodności"
Gdy informacja obiegła izraelskie media, administrująca świętym dla Żydów miejscem fundacja Western Wall Heritage oficjalnie przeprosiła za "niedogodności" i podkreśliła, że Ściana Płaczu jest miejscem otwartym dla wszystkich.
REKLAMA
Kolejne incydenty wymierzone w chrześcijan
Nie jest to pierwszy taki incydent przy Ścianie Płaczu. W 2007 roku grupie austriackich biskupów odmówiono wejścia, a w 2009 roku sugestia o zdjęciu krzyża padła pod adresem ówczesnego papieża Benedykta XVI, który był wtedy w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.
W Jerozolimie od kilkunastu miesięcy rośnie liczba incydentów wymierzonych w chrześcijan. Stoją za tym radykalne izraelskie organizacje.
Chodzi zarówno o akty wandalizmu w kościołach czy na cmentarzach, jak i plucie na duchownych i wiernych. Grupy osadników próbują też przejąć chrześcijańskie nieruchomości na Starym Mieście w Jerozolimie.
Posłuchaj
- Szwedzi zezwolili na spalenie Biblii i Tory? Z Izraela płyną wyrazy oburzenia
- Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce
IAR/ mbl
REKLAMA